Nasza biblioteka jest instytucją nowoczesną, dostosowującą się do zmieniającej się specyfiki działalności bibliotek, przyciąga wielu czytelników. Poprzez codzienne starania pracowników, biblioteka nieustannie się rozwija i staje się placówką otwartą, gdzie każdy czytelnik może przyjść, bez względu na wiek, status społeczny czy majątkowy. Z oferty biblioteki można korzystać za darmo. Dostępny jest ciekawy księgozbiór, zaopatrywany regularnie w nowości wydawnicze, zgodne z sugestiami czytelników. Bezpłatny dostęp do Internetu oraz rozwijająca się baza naukowo-techniczna pozwala na wszechstronne skorzystanie z informacji. Księgozbiór liczy ponad 36.000 woluminów. Przyjazne otoczenie oraz dobra współpraca z innymi instytucjami i stowarzyszeniami otwiera drogę łabiszyńskiej bibliotece na różne formy pracy zarówno z czytelnikami dorosłymi, młodzieżą i dziećmi. Jest miejscem ciekawych spotkań, w których każdy może wziąć czynny udział.
SWOIM CZYTELNIKOM I UŻYTKOWNIKOM PROPONUJEMY:
Dziecięcą Akademię. Cykliczne, comiesięczne spotkania z najmłodszymi dziećmi i ich opiekunami. Tematycznie nawiązuje do pór roku, świąt czy okolicznych wydarzeń. Zapraszamy pisarzy dla dzieci i przedstawicieli różnych zawodów. Pierwsze spotkanie miało miejsce w ferie zimowe 2015 roku. Obecnie ze względu na duże zainteresowanie zajęciami powstały dwie grupy: młodsza (3-6 lat) i starsza (7-10 lat).
Lokalny Klub Kodowania. Warsztaty dla młodzieży, których inspiracją do powstania było spotkanie w październiku 2015 r. zorganizowane w ramach programu FRSI „Link do przyszłości – zaprogramuj swoją karierę”. Zainteresowanie zajęciami przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Młodzież spotyka się średnio dwa, trzy razy w miesiącu i programuje: w programie Scratch roboty mBoty i Finche. Do nauki programowania służą także zestawy BeCreo i roboty Photony. Klubowicze biorą udział w zawodach - Walki Robotów MiniSumo na UTP w Bydgoszczy. Zajęcia prowadzi Mateusz Błaszkiewicz.
Klub dziennikarsko – fotograficzny działa od stycznia 2018 r., a prowadzi go Joanna Bejma, dziennikarka. Młodzież poznaje tajniki dziennikarstwa i fotografii poprzez udział w spotkaniach wyjazdowych do redakcji gazet, radia itp.
Dyskusyjny Klub Książki istnieje od 18 kwietnia 2007 r. Projekt stworzony został przez Instytut Książki. W założeniu członkiem może być każdy miłośnik literatury, który zadeklaruje przeczytanie konkretnej lektury na spotkanie. Tradycją stały się coroczne wyjazdy uczestników do pobliskich pałacyków i dworów. Spotkania odbywają się raz w miesiącu.
Kurs komputerowy dla dorosłych czytelników. Pierwsze spotkanie odbyło się w październiku 2016 roku. Założeniem tego przedsięwzięcia jest nauka obsługi komputera czytelników, którzy nie posiadają żadnych umiejętności. Podczas szkolenia uczestnicy poznają m.in. podstawowe zasady obsługi komputera, jak założyć pocztę elektroniczną oraz wyszukiwać informacje w Internecie i swobodnie z niego korzystać.
Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej. Projekt, który powstał w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Realizując go utworzono stronę, która jest swego rodzaju cyfrowym, interaktywnym lokalnym archiwum. Umieszczone na niej są zeskanowane zdjęcia i dokumenty przekazane przez mieszkańców.
Spotkania autorskie. Każdego roku biblioteka organizuje spotkania autorskie. Odbywają się one zazwyczaj raz w miesiącu. Gośćmi są zarówno pisarze dla dzieci jak i dla dorosłych, podróżnicy, dziennikarze i poeci.
Katalog online. Od końca 2016 roku uruchomiliśmy elektroniczne wypożyczanie książek. Nasza biblioteka działa w systemie MAK+ utworzonym przez Instytut Książki. Bezpośredni link do katalogu jest dostępny na stronie internetowej biblioteki.
IBUK Libra. Nowoczesna platforma dla edukacji i rozwoju oraz całodobowy dostęp do wirtualnej czytelni z dowolnego miejsca. Biblioteka oferuje bezpłatne kody dostępu.
Legimi - Czytelnia ebooków. Platforma książki elektronicznej głównie beletrystyki. Biblioteka oferuje bezpłatne kody dostępu.
IMPREZY CYKLICZNE:
Dzień Pluszowego Misia
Cykliczne wizyty przedszkolaków w bibliotece
Warsztaty dziennikarskie
Światowy Dzień Poezji
Tydzień Bibliotek
Konkurs Pięknego Czytania
Noc bibliotek
Warsztaty fotograficzne
Flash Mob z książką
UDZIAŁ W IMPREZACH GMINNYCH:
Rodzinne kolędowanie
WOŚP
Rocznice Powstania Wielkopolskiego
Barwny korowód ulicami miasta na powitanie wiosny
Warsztaty wielkanocne
Majówka
Street art
Wieczór wspomnień
Łabiszyńskie Spotkania z Historią
Łabiszyński Bieg Świętojański
Rejs na Łabiszyn
Łabiszyński Festiwal Latawców
Łabiszyński Plener Artystyczny
Łabiszyński kiermasz świąteczny