Czcionka:

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. dr Juliana Gerpe  w Łabiszynie działa od 1948 r. Przez ten okres zmieniała się nazwa, lokale biblioteki, kadra i sieć biblioteczna. Zwiększał się księgozbiór. W okresie przedwojennym na terenie miasta i gminy Łabiszyn działały tylko biblioteki: szkolna, która posiadała ok.1000 egzemplarzy, kilka bibliotek prywatnych i biblioteka parafialna licząca ok. 500 książek o tematyce religijnej. Z bibliotek tych korzystało wąskie grono czytelników. Po wojnie o potrzebie powstania biblioteki publicznej zadecydowało społeczeństwo oraz organizacja Koło Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnia”, której przewodniczącym był dyrektor Zasadniczej Szkoły Drzewnej Władysław Kiersztyn. Powstająca biblioteka nie posiadała własnego księgozbioru. Przywożony był z Bydgoszczy jako komplet wymienny. Biblioteka nosiła nazwę „Biblioteka Publiczna”.

Wydany przez Rząd Polski dekret z dnia 17 kwietnia 1946 r. powołał do życia krajową sieć bibliotek Publicznych. Bibliotekę w Łabiszynie przyjęła pod swoją pieczę Biblioteka Powiatowa w Szubinie. Pierwsze książki Łabiszyn otrzymał z Centralnej Rozdzielni z Falenicy k. Warszawy w styczniu 1948 roku. Biblioteka otwarta była dwa razy w tygodniu , a prowadziła ją Łucja Szwoch-Kowalska. Przyjęła nazwę „Miejska Biblioteka” i mieściła się przy ul. Szubińskiej (kiedyś Stary Rynek) na 15 m2 . W maju 1950 r. biblioteka otrzymała pełen etat. Oddano też przyległy pokój na czytelnie-świetlice. Na czas remontu budynku bibliotekę przeniesiono na ul. Poznańską. Pracownikami biblioteki w tym czasie były: Łucja Dojnik (1952-1954) ; Zenona Zboińska (1954-1955); Barbara Lewandowska (1955-1967). Aleksandra Kinder była kierownikiem w latach 1957-1977. W tym czasie biblioteka przyjęła nazwę Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łabiszynie i w 1962 r. została przeniesiona do gmachu Urzędu Miasta i Gminy przy Placu 1000 Lecia 1.
W latach 1977-1991 kierownikiem była Alina Winiaszewska. Po jej odejściu
na emeryturę w 1991 r. do końca stycznia 2004 roku funkcję tą pełniła Helena Lewandowska. Obecnie kierownikiem jest Grażyna Błaszkiewicz.

Przy nowym lokalu, który otrzymała biblioteka w 1962 r. ,powstała także czytelnia (27.02.1962 r.) wyposażona w encyklopedie, słowniki, atlasy, roczniki statystyczne itp. Czytelnię prowadziły następujące osoby: Janina Naszko (1962-1964); Halina Niemczewska(1964) ; Bernadeta Małek (1964-1968) ; Elżbieta Leżoń (1968-1969); Alina Winiaszewska (1969-1977); Helena Lewandowska (1977-1991).
12 maja 2003 roku biblioteka przeniesiona została na ul. Parkową i zajmuje budynek wspólnie z Łabiszyńskim Domem Kultury.

Podlegają jej 3 filie: w Jeżewie, Lubostroniu i Nowym Dąbiu. W bibliotekach pracują 4 osoby (3 etaty). Księgozbiór liczy ponad 45000 woluminów. Położona jest na pięknej wyspie i zajmuje budynek wspólnie z Łabiszyńskim Domem Kultury. Oprócz działalności statutowej prowadzi  najróżniejsze formy propagowania czytelnictwa. Odbywa się  to przez  spotkania z pisarzami, podróżnikami itp. oraz poprzez wyjazdy do teatru, opery i filharmonii.  Organizujemy dla dzieci i młodzieży konkursy literackie ,a w okresie ferii zimowych i letnich, zajęcia plastyczne, ogniska, wyjazdy do kina itp. W 2011 r. utworzyliśmy kącik dla dzieci z kolorowymi meblami, który przyciąga wielu małych miłośników książki. Przy bibliotece działa bardzo aktywnie Dyskusyjny Klub Książki. Oferujemy swoim czytelnikom bezpłatny dostęp do Internetu. Można przeglądać online katalog Mak+. Gmina Łabiszyn liczy ok. 9500 mieszkańców. Położona jest 25 km od Bydgoszczy i 20 km od Żnina, 35 km od Inowrocławia. Sąsiaduje z gminami Szubin, Białe Błota, Nowa Wieś Wielka, Złotniki Kujawskie, Barcin i Żnin. Prawa miejskie Łabiszyn otrzymał w 1369 r.